BLOG

24.05.2021

Columbus – Sunexpert

Miło nam poinformować, że dzięki współpracy z firmą Columbus Energy firma Sunexpert stała się jednym z  motorów napędowych rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce. Dzięki naszej wieloletniej współpracy tylko w ubiegłym roku doprowadziliśmy do zamontowania ponad 4 tysięcy instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju.
Naszą pracą jest wykonanie pierwszego kroku w nawiązaniu owocnej współpracy z Klientem indywidualnym i uświadomienie jak ważna jest ekologia w naszym życiu codziennym.


12.08.2020

Fotowoltaika to rozwiązanie które wymaga od nas zainwestowania pieniędzy. Ta inwestycja w obecnej chwili wspierana jest przez różne dotacje i ulgi podatkowe. 

Jednym z głównych i korzystnych programów jest program rządowy MÓJ PRĄD. Jest to wsparcie na zasadzie bezzwrotnej dotacji do 5000 PLN. Warte uwagi są również programy dostępne w urzędach miasta czy gminy w Twoim regionie.

Można również skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, a będąc rolnikiem możesz obniżyć swój podatek rolny i skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej.

W Sunexpert mamy świadomość, że „czas to pieniądz” dlatego nasz zespół ekspertów dobierze odpowiednie dofinansowanie do Twoich potrzeb i możliwości.

Skontaktuj się z nami i uzyskaj aktualne informacje na temat dotacji w Twoim regionie.


30.06.2020

Jak Polska długa i szeroka, na dachach widać panele fotowoltaiczne. W niektórych miejscowościach w Małopolsce i na Dolnym Śląsku panele ma już co drugi dom. Czy to już rewolucja? 

Bilcza 4,5 kWp

Wystarczy wybrać się na przykład z Krakowa do Sanoka, by zobaczyć, że niemal co drugi polski dom ma zamontowane panele fotowoltaiczne. Widać też panele naziemne, które czystą energią ze słońca zasilają przedsiębiorstwa. Czy to oznacza, że Polska jest właśnie w fazie przełomu w zakresie odnawialnych źródeł energii? Wszystko na to wskazuje. Polacy są świadomi korzyści, które daje fotowoltaika, chcą być niezależni energetycznie i nie chcą dłużej płacić za prąd, którego ceny nieustająco rosną. Wprawdzie trend ten zahamowała pandemia koronawirusa – ceny spadły chwilowo o 20 proc. Jednak eksperci ostrzegają, że podwyżki wrócą i jest to w Polsce nieuniknione. 

via https://swiatoze.pl/


22.05.2020

Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Panele monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne wykonane są z krzemu, który ma strukturę uporządkowaną. Dzięki temu mają większą sprawność. Oznacza to, że tę samą energię można wytworzyć na mniejszej powierzchni. Za to, że w procesie technologicznym struktura materiału jest porządkowana trzeba więcej zapłacić. Panele monokrystaliczne są droższe niż panele polikrystaliczne.

Uporządkowana struktura materiału umożliwia uzyskanie większej sprawności zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Nie zawsze jednak przekłada się ona na większą sprawność całego panelu. Dlaczego? Ogniwa mają kształt wielokątów i nie są w stanie pokryć całej powierzchni panelu. Puste miejsca nie generują energii, a zajmują przestrzeń.

Panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są wykonane z materiału, który ma częściowo uporządkowaną strukturę. Ich wydajność z m2 jest mniejsza niż w ogniwach monokrystalicznych.
Ogniwa polikrystaliczne wycinane są z dużych bloków, co powoduje, że mają one powierzchnię w kształcie prostokąta.

Struktura składająca się z wielu kryształów krzemu jest znacznie łatwiejsza i tańsza do uzyskania. Okupione jest to niższą sprawność modułów. Z drugiej strony wykorzystanie powierzchni panela jest znacznie lepsze. Nie ma naim pustych miejsc. Całość zajmują ogniwa.


07.05.2020


29.04.2020


Czy zakład energetyczny może odmówić podłączenia instalacji do sieci?

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej jest obowiązkiem nałożonym przez ustawodawcę na operatorów sieci (OSD). Nie zachodzi żadne ryzyko, że po zakupieniu instalacji, użytkownik będzie „pozostawiony sam sobie”. Operator sieci ma 30 dni na podłączenie mikroinstalacji do sieci, oczywiście pod warunkiem złożenia kompletnej dokumentacji. Sprawdzeni dostawcy udzielają klientom pełnego wsparcia dostarczając dokumentację niezbędną do złożenia u operatora sieci. Osobą uprawnioną do rozmów z OSD pozostaje właściciel instalacji PV. Jeżeli w budynku jest zabudowany zwykły licznik energii, to do obowiązku operatora należy także jego wymiana na licznik dwukierunkowy. Pozwoli to na dokonywanie bilansowania i rozliczania energii pobieranej przez budynek i oddawanej do sieci.


03.04.2020

Net-metering – bądź nie tylko konsumentem, ale i wytwórcą energii

Na mocy „Ustawy o odnawialnych źródłach energii” z 2016 roku wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii może być oddana do zakładu energetycznego i odebrana w dowolnym momencie w ciągu 12 miesięcy.

W przypadku instalacji do 10 kWp (moc szczytowa) dzięki systemowi net-meteringu za każdą przekazaną 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh energii. 0,2 kWh pozostaje jako „prowizja” dla sieci za akumulowanie energii, nadal jednak unikamy zakupu kosztownego akumulatora energii.

Jeśli zdecydujemy się na montaż dobrej jakości instalacji fotowoltaicznej, możemy znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej (nawet do 95%), a nawet całkowicie uniezależnić się od rosnących cen prądu od dostawców. Dzięki net-meteringowi inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może zwrócić się jeszcze szybciej.


02.04.2020

Fotowoltaika – sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu

Instalacja fotowoltaiczna pozwala pozyskiwać energię elektryczną ze światła słonecznego. Z powodzeniem może działać przez cały rok, także w okresie mrozów, ponieważ – w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, które pozyskują ciepło z energii słonecznej – jest odporna na niską temperaturę. Można ją zatem zamontować wszędzie tam, gdzie docierają promienie słoneczne. Należy jednak zadbać o to, by miejsce, w którym zamontujemy panele fotowoltaiczne, było odpowiednio nasłonecznione, a także właściwie dobrać moc instalacji.

Optymalnie dobrana instalacja PV może pokrywać 90-100% energii elektrycznej (można także uwzględnić liniowy spadek sprawności paneli fotowoltaicznych i zwiększyć moc instalacji o około 10-20%).


A dzisiaj dowiecie się jaka jest wytrzymałość instalacji.

Instalacja PV należy do długowiecznych urządzeń. Panele posiadają gwarancję na wydajność na najczęściej 25 lat! Mówi on o tym, że wydajność naszej instalacji nie może spaść więcej niż o 20% w okresie 25 lat! Dzięki temu możemy być spokojni że nasza elektrownia nawet po 25 latach będzie miała wydajność na poziomie co najmniej 80%.

A odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie w naszym FAQ 🙂


10.02.2020

Projekt dotacyjny Mój Prąd

Chcesz otrzymać dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej? Skorzystaj z programu priorytetowego „Mój prąd”.

Program priorytetowy „Mój Prąd” stanowi unikatowy instrument, który jest dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparciu segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltanicznych.

Dofinansowaniu podlegają instalacje PV o mocy 2-10 kW. Dofinansowanie w formie dotacji obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.
Dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed dniem 23.07.2019 r., natomiast projekt musi być zakończony przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

07.02.2020

Ulga termomodernizacyjna.

Rozpoczął się rok 2020 a co za tym idzie właściciele domów, którzy zamontowali instalację fotowoltaiczną będą mogli po raz pierwszy mogli odliczyć je od podatku dochodowego nie wykluczając się z programu dotacyjnego „Mój prąd!”.

Ile można odliczyć

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną?