1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Zasada działania jest całkiem prosta, dzięki zachodzącej w panelach reakcji fotowoltaicznej produkujemy energię elektryczną. Prąd stały wyprodukowany w modułach przesyłamy do falownika, który przekształca go w prąd zmienny dzięki czemu możemy wykorzystać go w dowolny sposób w naszym otoczeniu.
2. Czy nasłonecznienie w Polsce sprzyja instalacji fotowoltaicznej?
Zdecydowanie! Średnie nasłonecznienie w Polsce zbliżone jest do 1000 kWh/m2. Na niektórych terenach nasłonecznienie wynosi nawet 1250 kWh/m2. Oczywiście zależy to od regionu oraz bezpośredniego otoczenia instalacji. Tak wysokie nasłonecznienie w połączeniu z umiarkowanymi temperaturami daje nam bardzo dobre warunki do pracy instalacji fotowoltaicznej.
3. Jak wyglądają formalności z zakładem energetycznym?
Po zamontowaniu instalacji, musimy oczywiście zgłosić ten fakt swojemu operatowi (w skrócie OSD). Najczęściej formalności te wykonuje firma montująca nam całą instalację. OSD wymieni Państwa licznik na tzw dwukierunkowy oraz przygotuje dla Państwa aneks do umowy, który określi was jako prosumenta, dzięki czemu będzie można korzystać z systemu opustów.
4. Jaka jest trwałość instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja PV należy do długowiecznych urządzeń. Panele posiadają gwarancję na wydajność na najczęściej 25 lat! Mówi on o tym, że wydajność naszej instalacji nie może spaść więcej niż o 20% w okresie 25 lat! Dzięki temu możemy być spokojni że nasza elektrownia nawet po 25 latach będzie miała wydajność na poziomie co najmniej 80%.
5. Jak długo zwraca się instalacja fotowoltaiczna?
Zwrot inwestycji zależy bezpośrednio od wielkości instalacji, jakości sprzętu wykorzystanego do jej wykonania oraz dopasowania jej do potrzeb klienta. Dzięki skorzystaniu z obecnych dotacji dla osób prywatnych czas zwrotu skrócił się do 6-8 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że cena prądu będzie szła niestety tylko w górę, okres zwrotu skróci się jeszcze bardziej. Trzeba również pamiętać że jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie i fachowe dopasowanie wielkości instalacji przez doradcę techniczno-handlowego. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność że instalacja została przygotowana na nasze potrzeby.
6. Jakie urządzenia w domu zasilamy instalacją?
Wszystkie! Dzięki falownikowi, prąd otrzymany z energii słonecznej będzie miał uniwersalne parametry jakie wymagają nasze urządzenia domowe. Dzięki fotowoltaice w każdym naszym gniazdku będziemy mieli darmowy prąd który możemy wykorzystać jak tylko zechcemy.
7. Czy ingerencja w konstrukcję dachu jest duża?
W zależności od dachu, dobiera się odpowiedni system montażowy. Doradca techniczno-handlowy podczas wizji lokalnej określi jaki system mocujący będzie wymagany do bezpiecznego zamontowania instalacji. Ogólnie konstrukcja dachu pozostaje nienaruszona. Montaż instalacji ingeruje bezpośrednio w poszycie dachu, które oczywiście jest profesjonalnie uszczelnione.
8. Ile to kosztuje?
Koszt instalacji zależy przede wszystkim od wielkości (mocy) instalacji. Wpływ na cenę ma również poszycie dachu, czy jest to np dachówka ceramiczna czy może blacha trapezowa. Kolejnym ważnym elementem który może wpłynąć na cenę są optymalizatory które w niektórych przypadkach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej elektrowni. Ostatnim ale chyba najważniejszym wpływem na cenę cechuje się jakość podzespołów. Jak w każdej branży możemy zdecydować się na tańsze zamienniki o mniejszej jakości i wytrzymałości jak i możemy szukać produktów premium oferujące wiele zalet niedostępnych dla tańszych odpowiedników. Temat jest na tyle rozległy że warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doradzą oraz pomogą wybrać złoty środek dopasowany do potrzeb oraz możliwości finansowych.
9. Jakie są formy finansowania instalacji fotowoltaicznej?
Instalację fotowoltaiczną możemy sfinansować w dowolny sposób – możemy od razu zapłacić gotówką, możemy pójść do banku po kredyt przeznaczony typowo pod zakup fotowoltaiki (z korzystnym oprocentowaniem), możemy także skorzystać z formy leasingu jeśli prowadzimy działalność gospodarczą. Trzeba pamiętać że instalacje dla osób prywatnych objęte zostały systemem dofinansowania na poziomie krajowym, czyli nie ważne gdzie mieszkamy możemy skorzystać z dotacji pod instalację. Dwie główne formy to, rządowy program „Mój Prąd” (dostaniemy zwrot w postaci 5.000zł) oraz ulga termomodernizacyjna (w zależności od naszego progu podatkowego, nawet do 32% kosztów inwestycji)!
10. Jak wygląda stawka VAT?
Od 23 listopada 2019 roku zmieniły się przepisy określające stawkę VAT, dzięki temu wszystkie instalacje pracujące na rzecz budynku mieszkalnego o powierzchni nie przekraczającej 300m2, mogą być zakupione oraz montowane z 8% VATem. W przypadku budynków firmowych stawka VAT wynosi 23%.